![]() |
MARK WILSON/GLOBE STAFF/FILE |
Jak mluvit s umírajícími? Jak nevzbuzovat falešné naděje? "Když se naučíš zemřít, naučíš se i žít". Tuto větu stále opakoval umírající profesor sociologie Morrie Schwartz. Okouzlující, milý, pokorný univerzitní profesor, který podlehl ALS v roce 1995 se zvláštní neironizující lehkostí hovořil o svém konci. Jeho bývalý student, sportovní novinář Mitch se z televize ABC dozvěděl, že oblíbený profesor podléhá vážné nemoci a rozhodl se jej kontaktovat. O jejich schůzkách napsal knihu Úterky s Morriem, která byla i zfilmována. Morris měl neskutečný dar sdělit nesdělitelné, hledat jednoduché odpovědi na těžké otázky. Byl to kultivovaný, vzdělaný muž, který pokorně přijal svůj osud a sdílel své pocity, možná jako terapii. Díky za to!
Úterky s Morriem: Mitch Albron
Je to vlastně banální – a přesto působivé. Máme sklon hledat v životě neustále nějaké složitosti, a přitom je to všechno vlastně docela jednoduché: Narodíme se, žijeme, umřeme – a do hrobu si nic nevezmeme. Jak s tím životem naložíme, je na nás. Morrie tvrdí, že bychom měli pečovat o druhé a být láskyplní. Já s tím souhlasím.
To, co mi připadá (z mého pohledu) poněkud bizarní, je místy chování Mitche Alboma, který je tváří v tvář smrti místy dost bezradný. A tak si například čas od času neodpustí vypustit z úst banální slova útěchy založené na vyvolávání falešné naděje. Morrie však není typ člověka, který by mu na to skočil, a vždy jej zarazí a konstatuje, že doopravdy umírá a že se neuzdraví, nýbrž umře, kteroužto skutečnost přijal, tudíž nepotřebuje pěstovat falešnou naději. Tečka. Myslím, že tohle je velice důležité. Moje matka byla zapřísáhlou stoupenkyní milosrdných lží a umírala obelhávána druhými i sama sebou. Opravdu si nejsem jist, zda to bylo k něčemu dobré – jí i jejím synům. Já jsem přinejmenším dospěl k závěru, že to není dobrá strategie. Nakonec, ve chvíli poslední, totiž člověku stejně pravdě do očí pohlédne, a dost možná zjistí, že podstatným způsobem zanedbal přípravu na poslední zkoušku svého života...
Je to milá kniha, pěkně se čte, přiměje k zamyšlení. Já se sice – vzhledem ke svým životním zkušenostem – se smrtí nikterak významně popasovávat nemusím, ale i tak jsem rád, že jsem si Úterky s Morriem přečetl.
Ukázka (jedno z míst, které mne nejvíce zaujaly – rozhovor o sebelítosti):
Zeptal jsem se Morrieho, jestli lituje sám sebe.
“Někdy po ránu,“ řekl. “Tehdy cítím lítost. Ohmatávám si tělo, pohybuji prsty a rukama, prostě všemi částmi, které ještě dokážu ovládat, a oplakávám všechno, oč jsem přišel. Lituju se, jakým pomalým, zákeřným způsobem umírám. Ale nikdy se nelituju dlouho.“
“To je tak snadné přestat?“
“Když potřebuju, pořádně se vybrečím. Jenomže potom se soustředím na to, co mi v životě ještě zbylo. Na lidi, kteří za mnou přicházejí. Na příběhy, které mi vylíčí. Na tebe – na naše úterky. Protože my dva jsme úterní přátelé.“
Usmál jsem se. “Jasně, úterní přátelé.“
“Víc sebelítosti si nepovolím. Každé ráno chvíli, uroním pár slz a tím to končí.“
Vzpomněl jsem si na některé ze svých známých, kteří se v sebelítosti utápějí od rána do večera. Bylo by moudré stanovit denní příděl sebelítosti. Stačilo by jen pár minut a dost. Když to dokáže Morrie, který je smrtelně nemocný...
MITCH, Albom. Úterky s Morriem. Praha : Columbus, 2000. 145 stran. Cena od 152Kč.

Úterky s Morriem, USA, 1999
Dojemný film s Jackem Lemmonem je narozdíl od knihy plný patosu a sentimentu, je to správný hollywoodský cajdák. Přesto se nesnaží s knihou soutěžit a je to příjemná podívaná, chemie mezi hlavními postavami funguje.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za vaše komentáře :-)