úterý 12. ledna 2016
Nespravedlivě odsouzení k trestu smrti v USA
Dá se vůbec odpustit, když někdo někomu vezme 30 let života? Mají nespravedlivě odsouzení vůbec šanci na zapojení se do života? Je možné smířit se s popravou, která byla justičním omylem?
Trest smrti stále platí v 32 státech USA, ročně jsou na smrt poslány desítky odsouzených, v celách smrti je aktuálně více než 3000 lidí z celkových 2,5 milionů trestanců. V průběhu 20. století bylo prokazatelně popraveno 340 nevinných lidí, což je zhruba 4% ze všech popravených. Díky rozvoji kriminalistických a vyšetřovacích metod se toto číslo sice dlouhodobě snižuje, ale neděsí méně. Zdrojem těchto a dalších ještě zajímavějších čísel je studie profesorů práva a statistiků, vedená Samuelem Grossem, která se týká období do roku 2004. Například díky analýze DNA bylo v letech 1989-2012 osvobozeno 13% z nespravedlivě odsouzených, to bych tedy čekala více. "Ekonomika" trestu smrti ukazuje, že náklady na všechny procedury spojené s výkonem trestu jsou téměř dvojnásobné než doživotní trest. Nechci se pouštět do polemiky zda je tento trest v dnešní době pro společnost akceptovatelný. Desítky příběhů, kdy bylo prokázána nevinna najdete na webu americké neziskovky Innocence Project, která se snaží pomáhat obětem nespravedlivého odsouzení. Tomuto tématu se věnuje i celá řada filmů, například legendární Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Mrtvý muž přichází, Odsouzení.
CBS vyšel teď v lednu další díl 60minut, který se věnuje problematice nespravedlivě odsouzených. Stojí za to, ty pocity po mnoha letech ve vězení, jsou nesdělitelné.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat
Děkuji za vaše komentáře :-)